Cuma, Ağustos 12, 2022

Tüm Toplum Kesimlerine Çağrımızdır; Oturulacak Bir Anayasa Masası Yoktur

-

Tüm Toplum Kesimlerine Çağrımızdır;

Oturulacak Bir Anayasa Masası Yoktur!

Türkiye bugün; iktisaden üretken kapasitesi büyük ölçüde tahrip edilmiş, kamusal varlıkları talan edilmiş, toplumsal bakımdan parçalanmış, siyasal açıdan kamplaştırılmış, kültürel boyutta ise etnik, dini ve cinsiyetçi kod ve sembollerle kötürüm hale getirilmiş bir ülke konumundadır.

Türkiye’yi böyle bir felaketin içine sürükleyen AKP, şimdi yeni bir anayasa gündemiyle ortaya çıkıyor. Güç kaybına uğrayan iktidar blokunu tahkim etmek, Saray rejimini son yaslandığı şeriatçı azınlığın desteğiyle güçlendirmek ve muhalefet blokunda bir parçalanma yaratmak için devreye sokulan bu girişim kesin bir dille reddedilmelidir.

Çünkü Türkiye Cumhuriyeti ile hilafet ve din esasına dayalı bir toplum tasarımı adına kavgası olanların politik iradesini temsil eden Erdoğan, kendi varlığını Türkiye olarak dayatmayı sürdürmekte, gerici kesimleri heveslendirmekte ve tüm bunlar hükümet sistemi değişikliğinin din temelli bir siyasi rejim değişikliği ile tamamlanacağı beklentisi doğurmaktadır. Dini, politik güç ve sermaye elde etmenin dolaysız aracı haline getirenlerle oturulacak bir masa yoktur. 

Türkiye’nin önündeki acil gündem, mevcut iktidarın yasa dışı, halk karşıtı uygulamalarına karşı durmak, mevcut iktidardan kurtulmak için mücadele etmek; bu mücadeleyi halkın söz ve karar sahibi olacağı, bağımsız, demokratik ve sosyal bir cumhuriyet kurmak doğrultusunda geliştirmektir. Bu birikim ve irade bu topraklarda mevcuttur.  SOL FORUM, bu birikim ve iradeye katkı yapmak maksadıyla; kamucu, laik, devrimci ve demokratik bir cumhuriyet programı geliştirmeyi acil bir görev olarak önüne koymaktadır.

Tüm ilerici güçlere ve halkımıza çağrımızdır; AKP ile oturulacak bir anayasa masası yoktur.

SOL FORUM

Yazıyı paylaş

Son yazılar

Önceki İçerikTAKSAV Kültür Okulu
Sonraki İçerikSol Forum bir araya geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here